Az első erdélyi almás blog!

A legfrissebb almás hírek és tanácsok!

Friss topikok

Címkék

Archívum

Miért robog az Apple szekere?

2014.05.15. 11:12 Galactico

Napjainkra annyira telítődött a piac, hogy már szinte minden háztartásba található számítógép, úgy ahogy a két számítógép guru Steve Jobs és Bill Gates megálmodta. Az utóbbi időszakban a PC-k eladása rohamosan csökken, de egy újonnan közzétett jelentés szerint az Apple által gyártott Mac-ek szembeszállnak a gazdasági szabályokkal, és újabb növekedést könyveltek el. Ezt boncolgatjuk a következő sorokban.

 

Kezdetek

 

18m92ymt8ak64jpg.jpg

Az Apple és a Microsoft ugyanabban az időszakban indult csupán egy év különbséggel. De két teljesen különböző filozófia alapján. Az Applenek, amelynek Steve Jobs volt az alapítója az volt a nagy terve, hogy minden háztartásba személyi számítógépet visz, és amelyeket teljes mértékben ők építenek fel úgy hardverileg, mint szoftverileg.

 A másik oldalon Bill Gates a Microsoft alapítója, a szoftverekben látta a jövőt, ezért őt nem érdekelték az alkatrészek, vagy az áramkörök. Ő arra gyúrt, hogy egy olyan operációs rendszert hozzon létre, amely könnyen kezelhető és bármelyik személyi számítógépen működik. 

A elején úgy nézet ki, hogy az almáék által választott stratégia a nyerő megoldás. A 90-es években aztán nagyot fordult a kocka, és köszönhetően részben az egyre olcsóbban előállítható pc-nek, részben az Apple hibás marketing stratégiájának és a cégen belüli viszályoknak, a Bill Gates által vezetett Microsoft a Windows operációs rendszerével meghódította a világot. A 90-es években annyira a Microsoft vezette az operációs rendszerek piacát, hogy alapítója a világ leggazdagabb emberévé vált. 

Ebben az időszakban az Apple a cég éléről eltávolította Steve Jobsot. Az új vezető John Sculley messze nem rendelkezett azzal a vízióval, mint elődje. A kiherélt Apple csak vergődött, nem tudott lépést tartani a rohamosan fejlődő technológiával. Mire kiadott egy termeket az mar elavulttá vált. A belső versengések miatt nem tudtak egyidőben figyelni a hardveres és a szoftveres fejlesztésekre is, egy csomó lényegében használhatatlan termeket gyártottak, amit aranyáron akartak értékesíteni. Ezért az a paradox helyzet alakult ki, hogy míg Bill Gates a Windowsnak köszönhetően a világ leggazdagabb emberévé vált, a szebb napokat is megélt Apple a csőd szélére sodródott.

A 2000-es évek elején a számítógéppiac a fénykorát élte a Microsoft a Windows XP megjelenésével bebiztosította egyeduralmát. De ekkor visszatért Jobs is az almás céghez és hatalmas reformokat hajtott végre, ebben az időszakban a Cupertino-i cég több mint 1000 termek fejlesztésén dolgozott, Jobs visszatérésével ezeket kidobták és csak néhány termekre fektettek a hangsúlyt. Steve Jobs visszatérésekor olyan rossz helyzetben állt a cég, hogy ha nem szereznek sürgősen 600 millió dollárt a cég kevesebb, mint egy hónap alatt csődbe megy. Ekkor Jobs mindent büszkeségét félretéve az ősi riválishoz Bill Gatshez fordult kölcsönért, aki segített rajta. Tehát lényegében a Microsoft atyjának köszönhető, hogy az Apple nem ment csődbe. 

Jobs visszatérésével az Apple is újjászületett. A 2000-es évek elején bemutatták az iPodot, ami forradalmasította a zeneipart. De az igazán nagy siker 2007-ben kezdődött az iPhone bemutatásával. Az iPhone 2012-ben már nagyobb bevételt termelt, mint a teljes Microsoft. A 2010-ben bemutatott iPad csak növelte az Apple népszerűségét. Az iPhone és az iPad megjelenése két új piaci szegmenst az okostelefon és a tablet piacot hozta létre és ennek köszönhetően soha nem látott sikereket ért el az Apple.

 

Napjaink

 

Napjainkra annyira telítődött a piac, hogy már szinte minden háztartásba található számítógép, úgy ahogy a két számítógép guru Steve Jobs és Bill Gates megálmodta. Egyre olcsóbbak a számítógép alkatrészek, így egyre kisebb összeg szükséges egy eszköz előállításához. Az operációs rendszer versenyt a Microsoft megnyerte, 2014 március elején 90,62% volt a Microsoft piaci részesedése, annak ellenére, hogy az utóbbi években enyhe csökkenő tendenciát mutat. Ez nem jelent meglepetést, ugyanis a számítógéppiac 2013-ban 12% visszaesést produkált, idén pedig újabb 7% csökkenésre számítanak az elemzők.

Itt jön egy újabb csavar a történetbe. A napokban a Fortune magazinban megjelent elemzés szerint, az Apple fittyet hány a számítógépiparban tomboló válságra, és a tavalyi enyhe visszaesés után, idén folytatja a piachódítást.

image.aspx.jpg

 

A Fortune magazin elemzője szerint ez főleg a márkahűségnek köszönhető. Az iPhonenak és az iPadnek köszönhetően olyan emberek is Apple termékhez jutottak akik, azelőtt talán nem is hallottak róla. Mivel az már a kezdetektől a "mindent én csinálok" filozófiát követte és úgy a hardver, mint a szoftver részt saját maga fejlesztette ki a telefonjaira és a tableteire is, ezért sokkal jobban tudta optimalizálni őket, egyszerűbb volt megtalálni az alkatrészek és a programok közötti összhangot. Ezért lényegesebben jobb terméket tudott gyártani, mint a konkurencia. Mondhatni, hogy az emberek szerelmesek lettek az Apple termékeibe, ezt bizonyítja az is, hogy egy felmérés szerint az iPhone tulajdonosok csupán 5% váltana a legnagyobb konkurenciát képviselő, a Googel által fejlesztett Andoridra, míg a keresőóriás által fejlesztett szoftvert futtató telefontulajdonosok 17% tervez iPhonet vásárolni. 

Minden bizonnyal fontos szerepet kap a márkahűség, azonban nem csak emiatt van növekvőben a Mac-ek eladási száma, annak ellenére, hogy átlagban 700 dollárral kerülnek többe, mint egy hasonló tudási PC. A Lifehacker szakmagazin felmérése szerint, fontos szerepet játszik az is, hogy egy Apple számítógépei egyszerűbben közelítik, meg a számítástechnikát ezért nem kell konfigurálni, és sokkal könnyebb karbantartani. Akinek fontos az, hogy számíthasson a munkaeszközére, és nem akar időt tölteni illesztőprogramok (driverek) telepítésével, az, ha megengedheti magának Mac-et fog választani. Azt tartják, hogy Mac-ek a "buta" amerikaiaknak készült, akik nem tudnak egy PC-t konfigurálni, vagy ha elromlik megjavítani. Az tény, hogy a Mac-et nagyon könnyű használni, de minden beállítás megtalálható benne, amit a Microsoft által gyártott Windows tartalmaz. Tehát a márkahűség mellett, az egyszerű használhatóság is nagy szerepet játszik a Mac piaci növekedésében.

A növekedés harmadik oka az lehet, hogy más Apple eszközök az Apple gépeivel működnek együtt a legtökéletesebben. Itt vissza kell, térjünk a kezdetekhez, mint ahogy fentebb már olvashatták, az Apple a zárt rendszert választotta, azaz ő készíti saját magának a hardvert és a szoftvert is. Ezért sokkal könnyebb úgy optimalizálni egy eszközt, hogy tökéletes összhangban legyen egy másik saját termékkel. Ezért aki már vásárolt egy iPadet vagy iPhonet, az a jobb felhasználói élmény érdekében, nagyobb eséllyel választ egy szintén Apple terméket.

Az operációs rendszerek harcát minden kétséget kizáróan a Microsoft nyerte, de azt az életérzést, amit az Apple a termékeivel teremtett, eddig még egyik gyártó sem közelítette meg. Középtávon a Microsoft, a bárki által elérhetővé tett Windowszal hatalmas sikereket ért el, de hosszútávon az Apple zárt rendszere látszik jövedelmezőbbnek

Szólj hozzá!

Címkék: windows profit Apple

A bejegyzés trackback címe:

https://macter.blog.hu/api/trackback/id/tr326169352

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása